Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit
Registrace


Základní rady při nejčastějších onemocněních

 

Ublinkávání a zvracení


Kojenci často s mateřským mlékem spolykají i část vzduchu, navíc jejich tvar a poloha žaludku navíc podporuje časté malé zvracení, i po každém krmení.
Tomuto ublinkávání předcházíme odříhnutím dítěte mezi kojením.


Zvrací-li dítě dlouho po nakrmení, je vhodné poradit se s lékařem, hlavně tehdy, pokud se zvracení opakuje vícekrát po sobě. V takových případech podáváme jen chladnou převařenou vodu nebo čaj a vyhledáme lékaře.


Ve 2. měsíci se u některých dětí objevuje zvláštní typ zvracení obloukem, dítě často nemívá stolici a neprospívá. Nejčastější příčinou je vrozené ztluštění svaloviny jícnu, odstranitelné nenáročným operačním zákrokem. Také v tomto případě neprodleně vyhledáme lékaře.

Zvracení se však vyskytuje také jako průvodní příznak většiny dětských horečnatých onemocnění.
 
Dítěti podáváme jen chladný čaj nebo převařenou vodu po lžičkách k doplnění chybějících tekutin.


Průjmy


Řídké a častější stolice se objevují i u zdravých kojenců, důležité je však rozlišení, kdy se opravdu jedná o závažný průjem.

Rozhodující je množství, hutnost, četnost a barva stolice ve srovnání s předchozím stavem. Při průjmu, často v kombinaci se zvracením dochází ke ztrátám vody a minerálních látek.

Příčiny průjmů jsou různé - od nevhodné stravy, přes letní přehřátí až k nejčastější příčině - infekčnímu původu.

Ztrátu tekutin nahrazujeme podáváním studeného neslazeného čaje po lžičkách, při současném zvracení můžeme připravit zavodňovací roztok - do litru čaje vmícháme 2 polévkové lžíce hroznového cukru, půl lžičky soli.

Tradičně osvědčená je také mrkvová polévka, která pomáhá zadržovat vodu v organismu a hlavně rychle upravuje stolici.
Důležitá je také prevence opruzenin, které mohou při častější stolici snáze vzniknout.

Vždy však vyhledáme dětského lékaře, který rozhodne o dalším postupu léčby.

Horečka

 

 I malý kojenec, který nepřichází do styku s dalšími dětmi, může snadno onemocnět horečnatým onemocněním. Stačí k tomu pouhá rýma. Ačkoli je horečka vnímána negativně, v podstatě jde o obranný mechanismus organismu.

 

Měření teploty u kojenců provádíme v konečníku, kde však bývá teplota asi o 0,5 stupně vyšší než v podpaží. U starších batolat je možno měřit i v podpaží. Zvýšená teplota při měření v konečníku odpovídá hodnotě od 37,6 stupně a horečka od 38,6 stupně. Konec teploměru je vhodné potřít vazelínou pro snadnější zavádění.

 


U kojenců se často vyskytuje horečka 39 stupňů při jakémkoli virovém onemocnění bez ohledu na závažnost, spíše klademe důraz na další příznaky.
Pokud je dítě rozpálené a dychtivě pije podávané tekutiny, jedná se zpravidla o stav méně závažný než když je dítě bledé, zchvácené, povrchně dýchající a zvracející všechny podané tekutiny nebo propadajících záchvatům křečí.


Důležitá opatření:

  • Nezapomínáme na doplňování ztracených tekutin. Podáváme převařenou vodu nebo chladný slabý čaj po lžičkách.


  • Použijeme studený zábal, plenu nebo osušku namočenou ve studené vodě, do které zabalíme dítě a obalíme ještě jednou vrstvou, po půl hodině zábal sejmeme a změříme teplotu, pokud neklesla, zábal opakujeme.


  • Můžeme podat léky snižující teplotu. Nikdy však nepřekračujeme doporučenou dávku bez vědomí lékaře, přesně dodržujeme i doporučenou dobu podání.


  • Při těžkém průběhu a vážných doprovodných příznacích neprodleně vyhledáme lékaře.


Kašel


Projevy kašle u novorozenců jsou vyvolány převážně zatečením hlenu z nosohltanu.


Dítě, které se nedokáže hlenu zbavit jinak než polykáním, často nahromaděný hlen zvrací. Hlen proto odsáváme odsávačkou a nosík jemně vytíráme smotaným čtverečkem buničiny, můžeme použít i nosní kapky nebo sirup proti kašli pro snadnější odkašlávání. V místnosti zvlhčujeme vzduch.


Lékaře vyhledáme v případě, pokud se ke kašli přidá horečka, je-li kašel dusivý nebo trvá-li déle než 3 týdny.

Načítá se